Senterpartiet går inn for kjønnsnøytral verneplikt

Senterpartiets stortingsgruppe vedtok denne uken at partiet går inn for kjønnsnøytral verneplikt. Foreløpig er SP det eneste partiet som har tatt et standpunkt til saken.

”(…) fordi det vil bringe oss ytterligere ett skritt nærmere et likestilt samfunn, og fordi det er det beste ut fra Forsvarets behov.”

– Senterpartiet i uttalelse om avgjørelsen sin

I bunn og grunn så gjør det ikke at vi kommer nærmere et likestilt samfunn. Slik som det er i dag så er det temmelig likestilt. Kvinner har mulighet til å frivillig utføre førstegangstjeneste. Det som derimot kan være og er et problem er at det er for mange som utfører førstegangstjenesten. Det vil si at Forsvarets behov er dekket. Så hva poenget med kjønnsnøytral verneplikt egentlig er skjønner jeg ikke

Situasjonen for kvinner i Forsvaret i dag holder ikke samme standard som den gjør for menn. Det er rapportert om diskriminering og trakassering, som ofte resulterer i at kvinner velger å avslutte. Før det jobbes aktivt for å øke andelen av kvinner i Forsvaret må det en radikal bedring av standarden. Menns dårlige oppførsel i Forsvaret må slås kraftig ned på.

Saken om kjønnsnøytral verneplikt har kommet opp jevnlig i flere år. Det er en sak som er vanskelig å gjøre seg en mening om. Selv er jeg i tvil, men jeg heller nok mest mot å være mot kjønnsnøytral verneplikt. Som nevnt er det flere som ikke får avtjene verneplikt allerede, fordi det er mange som ønsker å avtjene verneplikt. Så hvorfor plikte halve befolkningen om det allerede er flere som ikke får avtjene den plikten de ønsker.

Allmenn verneplikt er grunnlovsfestet. Grunnlovens § 109, hvor det heter:

” Enhver Statens borger er i Almindelighed lige forpligtet, i en vis Tid at verne om sit Fædreland uden Hensyn til Fødsel eller Formue.”

Slik jeg tolker grunnloven så er kvinner forpliktet til å avtjene verneplikten. De er jo og en del av Statens borgere?

Legg igjen en kommentar