Her har du rett og slett en fantastisk film. For det første:
Den gjør narr av Storebrand-reklamene:
Disse reklamene er som humorversjonen så godt oppsummerer: Grådighet forkledd som omsorg.
Hvis man ser realistisk på det: Vil banken deg ditt beste eller vil de ha pengene dine. De fleste av mine lesere skjønner nok hva svaret er. For bankenes oppgave har aldri vært å hjelpe. Men å tjene mest mulig på andres penger. Jeg sier ikke at banker er en dum ting, men det er der på grunnlag av sine egne interesser.
For det andre:
Filmen pirker i den norske høyresiden. Den har ironi som handler om private helsetilbud og velferdsstaten. Bruker høyresidens retorikk.
«Du kan jo havna i rullestol, då. Bli grønnsak. Kem ska tørka deg i ræven då? Ein eller aen underbetalt jævel fra udlandet, eller – eller oss? Me tørke deg i ræven, me. Med mykt, deilig dopapir.»
Det sitatet mener jeg at det lyser Fremskrittspartiet over: både fremmedfientlig og markedsvennlig. Det blir ikke bedre.
Jeg må si det igjen: Fantastisk film! Jeg må si at den snakker for seg selv. Kom igjen, se den en gang til!
