I løpet av våren vil kampen om Lofoten, Vesterålen og Senja stå. SV kommer ikke til å tape denne saken!
Debatten i Rogaland er stort sett basert på egeninteresse. Mens oljelobbyistene i eller utenfor de andre partiene later som de gjør dette for å sikre arbeidsplasser i Nord-Norge, er det arbeidsplassene her de vil kjempe for.
Om vi skal tenke på arbeidsplassene i Rogaland må vi begynne omstillingen til fornybar energi. Vi har et godt utgangspunkt i den teknologikunnskapen som allerede finnes i regionen. Om 40-50 år vil færre være sysselsatt innenfor oljeindustrien – og disse trenger også jobb!
Rogaland SV går mot konsekvensutredning. Ikke fordi vi er mot kunnskapsinnhenting, men fordi vi er mot oljeboring i Lofoten, Vesterålen og Senja. Og i denne saken vil konsekvensutredning mest sannsynligsvis bety boring.
Vi kan ikke risikere de sårbare områdene langs kysten, hvor vårt matfat ligger. Vi må gå inn for varig bruk av Lofoten, Vesterålen og Senja!
Rogaland SV er klare for å vinne kampen om framtida!
Forslagsstiller: Eirik Faret Sakariassen, AU-medlem Rogaland SV
så er jo ikkje SV aleine om å ikkje ville ha konsekvenutredning.