Statsbudsjettet som ble lagt frem i går var regjeringens store sjanse til å legge frem et budsjett som skulle sørge for mange ting: rentenedgang, økt velferd og tilbakevinning av det norske folks tillit. Jeg tror det fremlagte budsjett vil klare alle tre.
Mange rogalendinger har følt seg forsømt. Jeg synes ikke den kritikken holder vann på enkelte områder, men på andre gjør den det. Helse Vest har nok følt seg litt lurt i en del oppgjør. Nå er dette rettet opp i.
Helse
I statsbudsjettet er det til Helse Vest RHF bevilget:
- 243 millioner kroner i forbindelse med omfordelingen
- lette omstillinger med 94 millioner kroner
- et aktivitetsøke med 136 millioner kroner
- pensjoner har fått 680 millioner kroner
- i tillegg til en opptrappingsplan for rus med 26 millioner kroner
Dette vil nok føre til et løft for Helse Vest og ikke minst rusomsorgen.
Så over til
Kultur
Her er det rett og slett bare å ramse opp. Mange svært viktige kulturytere har fått betraktelige summer som verdsetter det arbeidet som er gjort, men som også ser frem til det som skal gjøres.
- Stavanger symfoniorkester får 7,3 millioner ekstra, som fører til at de får 53,2 mill. kr. over statsbudsjettet
- Investeringstilskudd på 20 mill. kr. til nytt konserthus i Stavanger
- Rogalant teater får en tilskuddsøkning på 4 millioner, som dermed gir dem 42,9 millioner kroner totalt
- Haugesund teater får 1 million ekstra, som totalt gir dem 7,1 millioner kroner fra staten
Det blir satset sterkt på museumsvirksomhet
- 2 millioner kroner til en museumskonsolidering hvor Stavanger Museum og Rogaland Kunstmuseum skal inngå
- Ryfylkemuseet får økt tilskudd på 527 000 kroner
- Jærmuseet får økt tilskudd på 0,7 millioner kroner
- Rogaland kunstmuseum får økt tilskudd på 0,3 millioner kroner som frigjør midler ifm. Den kulturelle skolesekken
- Norsk oljemuseum får et øke på 2 millioner, som gir dem 8,2 millioner over statsbudsjettet
Det blir en del mindre kulturtiltak som får økt tilskudd
- Kammermusikkfestivalen får tilskudd på 200 000, som totalt gir dem 1,4 millioner kroner
- Kapittelfestivalen får et øke på 100 000 kroner, som totalt gir 626 000 kroner
- Tou Scene får et øke på 100 000, totalt 641 000 kroner
Så slik ser en del av det regjeringen har gjort ut. Jeg har selvsagt ikke tatt med alt. Er det noe spesifikt du lurer på? Jeg kan prøve å finne det ut. Enten send en e-post (eirik@su.no) eller skriv i kommentarfeltet, så skal jeg gjøre mitt beste.
Men jeg synes det er bra at regjeringen har satset så offensivt, særlig med tanke på kutlur. Men det var på tide at helse ble større prioritert.